2023 წლის 20 თებერვალს საქართველოს მთავრობამ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის ასაშენებლად ინტერესთა გამოხატვა გამოაცხადა. კომისიის გადაწყვეტილებით, სახელმწიფო, საორიენტაციოდ, 12 თვის ვადაში გამოავლენს პროექტის საუკეთესო ინვესტორს, რაც განხორციელდება საერთაშორისო კონსულტანტების ჩართულობით.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო არ დაელოდება ინტერესთა გამოხატვის შედეგებს და თავად განახორციელებს საინჟინრო და გარემოსდაცვით კვლევებს ისევე, როგორც დაიწყებს პორტისთვის საჭირო კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სამშენებლო სამუშაოებს (მათ შორის, საუბარია ტალღმტეხი ნაგებობის მშენებლობაზე).
სახელმწიფოს განზრახვაა, ერთობლივ კომპანიაში სახელმწიფოს წილი შეადგენდეს 51%-ს, ხოლო 49% - ეკუთვნოდეს ინვესტორს იმგვარად, რომ დაცული იყოს ინვესტორის უფლებები და პორტის ოპერირების ხელშეუხებლობა. ამასთან, უზრუნველყოფილი იყოს ინვესტორისთვის საჭირო დაფინანსების მოძიების საშუალებები.
განსაკუთრებით ხაზგასასმელია, რომ მოცემული პროექტი იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც სახელმწიფო გამოიყენებს ინსტიტუციური საჯარო და კერძო თანამშრომლობის ფორმატს, რაც საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ კანონის პრაქტიკულად ამუშავების ახალი სტიმული გახდება.
იურიდიული ფირმა „ემ ქეი დი“ სრულ მხარდაჭერას უცხადებს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პროექტის მშენებლობას, როგორც სახელმწიფო და რეგიონალური მნიშვნელობის პროექტს, რომელიც კიდევ ერთხელ მონიშნავს საქართველოს გლობალურ რუკაზე.
პროექტის მხარდაჭერის ნიშნად, იურიდიულ ფირმას განზრახული აქვს, პარტნიორებთან ერთად, აწარმოოს შესაბამისი კამპანია როგორც პოტენციური ინვესტორების, ისე სახელმწიფოსა და ანალიტიკური წრეების ჩართულობით, რის შესახებაც დეტალური ინფორმაცია უახლოეს დღეებში გაჟღერდება.

MKD Law fully supports the efforts of the Government of Georgia with regard to the construction of Anaklia Port
anaklia1
On February 20, 2023, the Government of Georgia made a statement on the commencement of construction of Anaklia port and on the expression of interest in the matter. According to the commission resolution, it is expected that the Government selects the investor for the project within 12 months. The process will be conducted through the involvement of major international consulting companies.
Noteworthy, the Government is planning to launch the construction immediately, not waiting for the outcomes of the tender. The State shall ensure engineering and environmental studies are performed as well as commence the construction of critical port infrastructure, such as a breakwater.
The State intends to maintain 51% of the joint venture, while 49% will be owned by the investor. At the same time, for the purpose of protection of investor’s interests, decision-making on construction and operation shall be fully delegated to the private partner. The structure proposed by the State will also ensure the bankability of the project.
Importantly, the project is going to be the first instance of applying the model of institutional PPP in Georgia, which will be a new impulse for bringing PPP Law into practice.
MKD Law fully supports the construction of Anaklia deep sea port as a crucial project for Georgia and for the region, which will yet again mark Georgia on a global map. As a sign of the support and willingness to promote the project, MKD Law initiates an information and promotion campaign, engaging potential investors, governmental and analytical organizations as well as other major stakeholders. Detailed information on the campaign will be announced in short order.