იურიდიულმა ფირმა „ემ ქეი დიმ“ სამედიცინო კლინიკა „უნიქალმედის“ რეაბილიტაციის პროცესი წარმატებით დაასრულა
MKD_Unicalmedi
იურიდიულმა ფირმა „ემ ქეი დიმ“ წარმატებით დაასრულა სამედიცინო კლინიკა „უნიქალმედის“ რეაბილიტაციის პროცესი (მიმართულების ხელმძღვანელი პარტნიორი არჩილ კბილაშვილი).
კლინიკა „უნიქალმედი“ მრავალპროფილური სამედიცინო კლინიკაა, რომლის საქმიანობის საგანი სამედიცინო მომსახურებაა. კლინიკას  300-მდე დასაქმებული პირი ჰყავს.
შექმნილი ფინანსური პრობლემების გამო, კლინიკა ვეღარ ახერხებდა ვადამოსული ვალდებულებების შესრულებას, მისი დავალიანება მრავალ მილიონ ლარს შეადგენდა. აღნიშნულს დაემატა ისიც, რომ ერთ-ერთი კრედიტორის მოთხოვნის საფუძველზე, სასამართლოს გადაწყვეტილებით უნდა მომხდარიყო კლინიკის აქტივების აუქციონზე სარეალიზაციოდ გაიტანა, რაც კლინიკის უცილობელ გაკოტრებას და არსებობის შეწყვეტას გამოიწვევდა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, კლინიკის გადარჩენის მიზნით, იურიდიული ფირმის დახმარებით, კლინიკამ  რეაბილიტაციის რეჟიმის გახსნის თხოვნით მიმართა ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს, რაც 2025 წლის 13 თებერვალს დაკმაყოფილდა და კლინიკა რეაბილიტაციის რეჟიმში გადავიდა.
რეაბილიტაციის რეჟიმში ყოფნისას, “ემ ქეი დის” დახმარებით, შემუშავდა კლინიკის რეაბილიტაციის გეგმა, რომელიც შეუსრულებელი ფინანსური ვალდებულებების განწილვადებით გადახდას გულისხმობს.
“ემ ქეი დის” ჩართულობით, კლინიკის კრედიტორებთან თანამშრომლობის შედეგად, კლინიკის რეაბილიტაციის გეგმას მხარი დაუჭირა კლინიკის უზრუნველყოფილი კრედიტორების 100%-მა და არაუზრუნველყოფილი კრედიტორების 72%-მა პროცენტმა. კრედიტორთა აღნიშნული მხარდაჭერა აკმაყოფილებდა კანონით გათვალისწინებულ პირობებს, რის გამოც ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს 2025 წლის 09 სექტემბრის განჩინებით კლინიკის რეაბილიტაციის გეგმა დამტკიცდა და გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება შეწყდა.
ამიერიდან კლინიკას შესაძლებლობა ექნება საკუთარი შემოსავლებით უზრუნველყოს როგორც მიმდინარე ხარჯების დაფარვა და შემდგომი განვითარება, ასევე რეაბილიტაციის რეჟიმის დადგომამდე წარმოშობილი ძველი დავალიანებების თანაბარზომიერი და ეტაპობრივი დაფარვა.
კლინიკის რეაბილიტაციის შედეგად გაიზარდა კლინიკის სამედიცინო მომსახურების ხარისხი და ამავდროულად სამუშაო ადგილი შეინარჩუნა კლინიკის ასეულობით პერსონალმა.
სამედიცინო კლინიკა „უნიქალმედი“ საქართველოში ერთ-ერთი პირველი სამედიცინო კლინიკაა, რომლის რეაბილიტაცია გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების ფარგლებში წარმატებით განხორციელდა.

"MKD Law" has successfully completed the rehabilitation process of Medical Clinic "Unicalmedi"
“MKD Law” Successfully Concludes the Rehabilitation of Medical Clinic “Unicalmedi” (led by Managing Partner Archil Kbilashvili).
Unicalmedi” is a multi-profile healthcare institution providing a wide range of medical services and employing nearly 300 people.
Due to financial difficulties, the clinic was unable to meet its overdue obligations, with debts amounting to several million GEL. Furthermore, following a creditor’s claim, a court decision required the auction sale of the clinic’s assets. This would have inevitably resulted in the clinic’s bankruptcy and closure.
To prevent this outcome, with the assistance of MKD Law, the clinic applied to the Kutaisi City Court to initiate rehabilitation proceedings. On 13 February 2025, the court granted the request, placing the clinic under rehabilitation.
During this process, with MKD Law’s support, a rehabilitation plan was developed, envisaging the installment-based repayment of outstanding debts.
Through close collaboration with the clinic’s creditors, MKD Law achieved unanimous support for the rehabilitation plan from all secured creditors, and 72% approval from unsecured creditors. This level of creditor support met the legal requirements, and on 9 September 2025 the Kutaisi City Court approved the rehabilitation plan and terminated insolvency proceedings.
As a result, the clinic now has the ability to cover its ongoing expenses and future development with its revenues, while also gradually repaying past debts on an equal and proportional basis.
The successful rehabilitation not only improved the quality of medical services at the clinic but also preserved hundreds of jobs for its employees.
“Unicalmedi” is among the first medical institutions in Georgia to undergo a successful rehabilitation within insolvency proceedings.