ძალაში შესვლის თარიღი: 2025 წლის 1 სექტემბერი
სამართლებრივი საფუძველი: „უცხოელთა და მოქალაქეობას არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესული ცვლილებები
გამოქვეყნების თარიღი: 2025 წლის 13 ივნისი
2025 წლის 1 სექტემბრიდან ძალაში შევა უცხოელი IT სფეროს სპეციალისტებისთვის განკუთვნილი ახალი კატეგორიის დროებითი ბინადრობის ნებართვა. აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილება წარმოადგენს საქართველოს სტრატეგიის ნაწილს, რომელიც ქვეყნის რეგიონულ ტექნოლოგიურ ჰაბად გარდაქმნას, მაღალკვალიფიციური საერთაშორისო კადრების მოზიდვასა და ციფრული მეწარმეობის მხარდაჭერას ისახავს მიზნად.
IT სექტორისთვის განკუთვნილი დროებითი ბინადრობის ნებართვა უცხო ქვეყნის შემდეგი კატეგორიის მოქალაქეებზე გავრცელდება:
ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განმცხადებლებმა უნდა წარადგინონ:
ინფორმაციული ტექნოლოგიების (IT) სფეროში დასაქმებული პირის დროებითი ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა წყდება იმ შემთხვევაში, თუ ამ ნებართვის მქონე პირი ფაქტობრივად არ იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე 183 დღეს ან 183 დღეზე მეტ ხანს ნებისმიერი უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც იგი სპეციალურად იყო გასული საქართველოს ფარგლების გარეთ სამკურნალოდ.
ინფორმაციული ტექნოლოგიების (IT) სფეროში დასაქმებული პირის დროებითი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირის საქართველოს ტერიტორიაზე ყოფნის მონიტორინგის განხორციელების წესის დადგენა მოხდება საქართველოს მთავრობის მიერ.
მთავრობამ ნებართვის ძალაში შესვლამდე უნდა უზრუნველყოს:
MKD Law-ში უცხოელი IT სფეროს სპეციალისტებისთვის ახალი კატეგორიის დროებითი ბინადრობის ნებართვის შემოღებას განვიხილავთ როგორც მნიშვნელოვან ეტაპს საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩოს განვითარებაში. აღნიშნული ინიციატივა, ერთის მხრივ, ხელს უწყობს საქართველოში IT მიმართულებით კვალიფიციური კადრების ჩამოყალიბებასა და ზრდას, IT ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას, მეორეს მხრივ, საერთაშორისო IT კომპანიების საქართველოში შემოდინებას.
ეს მხოლოდ საკანონმდებლო რეფორმა არ არის, არამედ გააზრებული და სტრატეგიული ნაბიჯია სამართლებრივი და ბიუროკრატიული ბარიერების შესამცირებლად, ასევე მოქნილობის გასაზრდელად იმ უცხოელი IT პროფესიონალებისა და კომპანიებისთვის, რომლებსაც საქართველოში საქმიანობის დაწყება ან გაფართოება სურთ. კანონში შესული ცვლილებები საგრძნობლად ამცირებს დღემდე არსებულ გამოწვევებს, მათ შორის: მოკლევადიანი ვიზის აღების საჭიროებას, შემოსავლის დადასტურების სირთულეებსა და ხშირი საზღვრის კვეთის აუცილებლობას. ეს ცვლილებები უცხოელ პროფესიონალებს აძლევს შესაძლებლობას, მეტად კონცენტრირდნენ ინოვაციებზე, ზრდასა და განვითარებაზე. მოცემულ გარემოებათა გათვალისწინებით, ველით დიდ ინტერესს როგორც გლობალური IT კომპანიების, ისე დისტანციურად მომუშავე პროფესიონალებისა და ტექნოლოგიური მეწარმეების მხრიდან.
იმისთვის, რომ კლიენტებს დროულად მივაწოდოთ ამომწურავი ინფორმაცია და უზრუნველვყოთ მათი სრული სამართლებრივი მზადყოფნა მიმდინარე ცვლილებების მიმართ, აქტიურად ვადევნებთ თვალს კანონქვემდებარე ნორმატიულ აქტებს, რომელთა შესაბამისობაში მოყვანაც უნდა მოხდეს განახლებულ „უცხოელთა და მოქალაქეობას არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონთან.
აღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ ტექნოლოგიური ინდუსტრიის წარმომადგენლებს, განსაკუთრებით მათ, ვინც საქართველოში მიგრაციას ან რეგიონულ გაფართოებას გეგმავს, დროულად დაიწყონ მოსამზადებელი ეტაპი, რათა სრულად გამოიყენონ საქართველოს დინამიკური და სწრაფად მზარდი ბაზრის შესაძლებლობები.

Entry into Force: 1 September 2025
Effective from 1 September 2025, Georgia will introduce a new category of temporary residence permit tailored specifically for foreign professionals working in the information technology (IT) sector. This legislative amendment to the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons forms part of a broader strategy to position Georgia as a regional tech hub by attracting skilled international talent and supporting digital entrepreneurship.
The Temporary Residence Permit for IT Professionals will be available to the following categories of foreign nationals:
To qualify for the permit, applicants must provide:
The permit will be subject to revocation if the permit holder is absent from Georgia for 183 days or more within any 12-month period, unless the absence is due to documented medical treatment abroad.
Residency monitoring and physical presence verification will be conducted in accordance with procedures to be defined by the Government.
Before the new permit enters into force, the Government of Georgia is required to:
At MKD Law, we view the introduction of this tailored residence permit as a pivotal development in Georgia’s evolving legal framework for international business and talent mobility. More than a legislative reform, it represents a deliberate shift towards reducing legal and administrative barriers for international IT professionals and companies operating in Georgia.
We anticipate strong interest from global IT companies, remote professionals, and tech entrepreneurs seeking to establish long-term operations in Georgia. The new framework removes several legal pain points, such as short visa validity periods, income verification inconsistencies, as well as the requirement for frequent border crossings, thereby allowing foreign professionals to focus on innovation, scaling, and growth.
We are closely tracking forthcoming sub-regulations to ensure our clients remain fully compliant and strategically aligned under the evolving framework.
In light of these developments, we encourage all stakeholders in the technology and mobility sectors to begin preparations early, particularly those considering relocation or regional expansion into Georgia’s dynamic and fast-growing market.