2023 წლის 16 ნოემბერს „დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ფლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიღებითა და სხვა საკანონმდებლო აქტებთან ერთად „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული რიგი ცვლილებების შედეგად, რომელიც 2024 წლის 1 მარტიდან ამოქმედდა(„საკანონმდებლო ცვლილებები“), დარეგულირდა დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებზე საკუთრების უფლების, მათი მიმოქცევისა და მათგან გამომდინარე უფლებების განხორციელების საკითხები. „საკანონმდებლო ცვლილებებით“ ასევე მოხდა ამგვარი ფასიანი ქაღალდების ინვესტორების დასაცავად სათანადო გარანტიების შემოღება.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ „საკანონმდებლო ცვლილებები“ გავრცელდება დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებზე იმის მიუხედავად, დემატერიალიზაცია განხორციელდება საკანონმდებლო მოთხოვნის თუ ემიტენტის სურვილის საფუძველზე.
სახელდობრ, „საკანონმდებლო ცვლილებებით“:
(1) ერთმანეთისგან გაიმიჯნა რეგისტრირებული ფასიანი ქაღალდი და დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდი.
რეგისტრირებული ფასიანი ქაღალდი კვალვინდებურად დარეგისტრირდება ფასიანი ქაღალდების რეესტრში ფასიანი ქაღალდების რეგისტრატორის მიერ და მასზე საკუთრების უფლება დადასტურდება ამგვარი რეგისტრატორის/შესაბამისი ნომინალური მფლობელის რეესტრში ჩანაწერით.
დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდი იარსებებს ელექტრონული ჩანაწერის სახით ანგარიშზე, რომელსაც აწარმოებს შუამავალი - ანგარიშის მწარმოებელი (კომერციული ბანკი ან საბროკერო კომპანია) და მათი ფლობა დადასტურდება ფასიანი ქაღალდების ანგარიშზე არსებული საკრედიტო ნაშთით ცენტრალური დეპოზიტარის ან ანგარიშის მწარმოებლს მიერ გაცემული ანგარიშის ამონაწერით.
დემატერიალიზებულ ფასიანი ქაღალდებთან დაკავშირებული ტრანზაქციები იწარმოება ფასიანი ქაღალდების ანგარიშებზე დაკრედიტებისა და დადებეტების გზით. ეს სიახლე შესაძლებელს გახდის ფასიან ქაღალდებზე უამრავი ტრანზაქცია მარტივად განხორციელდეს, რაც თავის მხრივ კაპიტალის ბაზრის განვითარებას შეუწყობს ხელს.
ფასიანი ქაღალდების ანგარიშსწორების სისტემის ოპერირებას, სადაც განხორციელდება დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ემისიის/გამოშვების რეგისტრაცია ან/და ფასიანი ქაღალდების ანგარიშების გახსნა და წარმოება, განახორციელებს ცენტრალური დეპოზიტარი.
ანგარიშის მწარმოებელი დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებს, მესამე პირის ან თავის სასარგებლოდ, ცენტრალურ დეპოზიტარში გახსნილ ანგარიშებზე შესაძლოა ფლობდეს როგორც პირდაპირ, ისე არაპირდაპირ (სხვა ანგარიშის მწარმოებლ(ებ)ის მეშვეობით.
(2) განისაზღვრა, რომ საჯარო ფასიანი ქაღალდების ემისია უნდა განხორციელდეს დემატერიალიზებული ფორმით ცენტრალური დეპოზიტარის სისტემაში. ამასთანავე, ფასიანი ქაღალდების ემიტენტს უფლება ექნება, სურვილის შემთხვევაში, კერძო შეთავაზების ფარგლებში ფასიანი ქაღალდები გამოუშვას დემატერიალიზებული ფორმით, ცენტრალური დეპოზიტარის სისტემის მეშვეობით ან უკვე გამოშვებული კერძო ფასიანი ქაღალდები აღრიცხოს ცენტრალურ დეპოზიტარში (ე.ი. განახორციელოს მათი დემატერიალიზაცია).
(3) ემიტენტებს, რომლებსაც გამოშვებული აქვთ საჯარო ფასიანი ქაღალდები დაეკისრათ ვალდებულება, რომ საკუთარი საჯარო ფასიანი ქაღალდები დადგენილ ვადაში გადაიტანონ ცენტრალურ დეპოზიტარში. შედეგად, ფასიანი ქაღალდების რეგისტრატორების მომსახურების სფეროში დარჩება კერძო შეთავაზების გზით განთავსებული ფასიანი ქაღალდების რეესტრის წარმოება.
(4) დაკონკრეტდა, რომ დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებზე საკუთრებიდან გამომდინარე უფლებებს ინვესტორი განახორციელებს მხოლოდ იმ ანგარიშის მწარმოებლის მიმართ, რომელთანაც ფლობს დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებს ან ცენრალური დეპოზიტარის მიმართ, თუ ინვესტორი დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებს პირდაპირ მასთან ფლობს.
(5) გაიმიჯნა ინვესტორის კორპორაციული/სახელშეკრულებო უფლებები, რომლებსაც იგი ახორციელებს ემიტენტის მიმართ და სხვა ფინანსური უფლებები, რომლებსაც იგი ახორციელებს ანგარიშის მწარმოებლის მიმართ.
(6) ინვესტორები შეძლებენ დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდები საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით გათვალისწინებული წესით დააგირავონ (ანგარიშზე ჩანაწერის გაკეთებით ან დაკრედიტებით ან დადებეტებით). რაც შეეხება ფინანსურ გირავნობას, ეს საკითხი დარეგულირდა „ფინანსური გირავნობის, ურთიერთგაქვითვისა და დერივატივების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად.
(7) განისაზღვრა როდის თავისუფლდება ემიტენტი და შემდგომ - ცენტრალური დეპოზიტარი გადახდასთან დაკავშირებული ვალდებულებებისაგან. კერძოდ, დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდზე დივიდენდის, პროცენტისა და ძირითადი თანხის გადახდის მიზნით, ემიტენტი ვალდებულია შესაბამისი თანხა ხელმისაწვდომი გახადოს წინასწარ განსაზღვრულ საბანკო ანგარიშზე. მას შემდეგ, რაც მითითებული თანხა ხელმისაწვდომი გახდება, ემიტენტი თავისუფლედება ვალდებულებისაგან, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ ყადაღის ან ვალდებულების უზრუნველყოფის სხვა ღონისძიების გამო შეუძლებელი გახდება თანხის გამოყენება. ცენტრალური დეპოზიტარი, თავის მხრივ, უზრუნველყოფს თანხის გადარიცხვას ანგარიშის მწარმოებლების ანგარიშზე მათ სახელზე არსებული დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების პროპორციულად, ვადის დადგომისას. აღნიშნულით ცენტრალური დეპოზიტარი თავისუფლდება ვალდებულებისაგან.
(8) კეთილსინდისიერი შემძენი, რომელიც დემატერიალიზებულ ფასიან ქაღალდებს მიიღებს ანაზღაურების სანაცვლოდ, დაცული იქნება, მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი შეძენით სხვა პირების უფლებები შეიძლება ირღვეოდეს.
(9) შემოღებულ იქნა რეკონსილაციის ვალდებულება, რაც ნიშნავს, რომ ცენტრალურ დეპოზიტარში არსებული ერთი ემისიის ფარგლებში გამოშვებული დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების რაოდენობა ან ცენტრალურ დეპოზიტარში განთავსებული ემისიის ნაწილი უნდა უდრიდეს ცენტრალურ დეპოზიტარში გახსნილ ანგარიშის მწარმოებელთა ფასიანი ქაღალდების ანგარიშებზე არსებული დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ჯამს.
(10) განისაზღვრა მარეგულირებელი სამართალი ტრანსსასაზღვრო სიტუაციებისთვის, კერძოდ, იმ შემთხვევებისთვის, როდესაც სხვადასხვა ქვეყნის ანგარიშის მწარმოებლები და ანგარიშის მფლობელები არიან ჩართულნი ფასიანი ქაღალდების ფლობის ჯაჭვში. კერძოდ, განისაზღვრა, რომ დემატერიალიზებული ფასიანი ქაღალდების ფლობასთან დაკავშირებულ საკითხებს აწესრიგებს იმ ქვეყნის სამართალი, სადაც ფასიანი ქაღალდების ანგარიშია გახსნილი.
ზემოთ აღნიშნული „საკანონმდებლო ცვლილებებით“ ფასიანი ქაღალდების ფლობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ჩარჩო შესაბამისობაში მოვა ამ სფეროში არსებულ საერთაშორისო სტანდარტებთან, რაც დადებითად აისახება კაპიტალის ბაზრის განვითარებაზე.

Securities - Reform in Georgia
On 16 November 2023 the Law of Georgia on Holding of Dematerialized Securities was adopted as well as certain changes to (among others) the Law of Georgia on Securities Market have been made that entered into force from 1 March 2024 (the “Legal Changes”).
Under the Legal Changes, the issues concerning dematerialized securities (such as ownership over them, their circulation, and other thereto-related rights) have been regulated. Apart from that, the guarantees for the protection of investors in dematerialized securities have been put in place.
It should be noted that the Legal Changes will apply to all securities issued in dematerialized form irrespective of whether the dematerialized form is a law requirement or a choice of the respective issuer.
In particular, under the Legal Changes:
(1)dematerialized securities have been differentiated from registered securities.
Namely, registered securities will be registered by a securities registrar with the securities registry (as was the case before) and the ownership right over such securities will be evidenced by the respective record in the registry/sub-registry kept by a securities registrar or a nominee holder (as appropriate).
Dematerialized securities will be in the form of an electronic record in an account that will be kept by an intermediary – an account keeper (i.e. a commercial bank or a brokerage company) and a credit balance in the respective securities account (an extract from such account will be issued by the central depository or the respective account keeper) will prove their holding.
The transactions over dematerialized securities will be made via crediting and debiting the respective securities accounts. This novelty will enable to making of multiple securities transactions in a simple way that, in turn, will contribute to capital market development.
The securities settlement system whereby dematerialized securities will be issued and/or where securities accounts will be opened and maintained will be operated by the central depository.
An account keeper may hold, directly or indirectly, i.e. through other account keeper(s), dematerialized securities, for its account or the account of third parties, in the securities accounts opened with the central depository.
(2) has been determined that public securities shall be issued in the form of dematerialized securities through the system of the central depository. Furthermore, an issuer of securities will have the right to issue securities designed for a private placement in the dematerialized form via the system of the central depository or to record the securities already issued through a private placement with the central depository (i.e. to dematerialize the securities issued in a registered form).
(3) the issuers who have issued public securities will have to transfer (within the established timeframe) their public securities to the system of the central depository. As a result, securities registrars will have to deal with registries of securities issued through a private placement only.
(4) has been specified that an investor will be capable of enforcing its rights, that arise out of the ownership over dematerialized securities, towards the account keeper with whom it holds dematerialized securities or the central depository, should an investor hold its dematerialized securities directly with it.
(5) corporate/contractual rights of an investor towards an issuer have been differentiated from other financial rights towards an account keeper;
(6) investors will be able to pledge (via a record in a securities account or through crediting or debiting) their dematerialized securities as envisaged by the Civil Code of Georgia. However, financial pledges over dematerialized securities will be regulated under the Law of Georgia on Financial Collateral Arrangements, Netting, and Derivatives.
(7) has determined the moment at which an issuer and the central depository are discharged from payment-related liabilities. In particular, for purposes of payment of dividends, interests as well as principal amounts concerning dematerialized securities an issuer shall make available the respective sum in the predetermined cash account. Once the issuer does so it will be discharged from its obligation except for where use of funds will become impossible due to seizure/any other measure imposed for securing an obligation. The central depository, in turn, will transfer the funds (when due) pro rata to the cash accounts of the respective account keepers whereby the central depository will be discharged from its obligation.
(8) a good-faith purchaser who will receive dematerialized securities in exchange for consideration will be protected even if as a result of such purchase the rights of third parties will be violated.
(9) the reconciliation obligation has been introduced under which (i) the number of dematerialized securities with the central depository issued in a single issue or (ii) a portion of the issue held with the central depository equals the sum of dematerialized securities in securities accounts of account keepers opened with the central depository.
(10) has been determined the governing law for cross-border scenarios where a holding chain includes account keepers and account holders in different countries. In particular, it has been specified that the laws of the country where a securities account is opened shall govern the issues related to holding dematerialized securities.
In the end, it should be noted that as a result of the Legal Changes the legal framework related to securities holding will be brought in line with the respective international standards that should be reflected positively on the capital market development.