იურიდიულმა ფირმა „ემ ქეი დიმ“ წარმოადგინა TAV Urban Georgia, თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტების ოპერატორი, საქართველოს ისტორიაში გადახდისუუნარობის ყველაზე კომპლექსურ საქმეში.
TAV Urban Georgia Georgian Airways-ის უმსხვილესი კრედიტორია, რომელმაც გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება 2021 წლის ბოლოს დაიწყო, ახლად მიღებული კრედიტორთა რეაბილიტაციისა და კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ კანონის საფუძველზე.
ხანგრძლივი სამუშაო პროცესის შედეგად, კრედიტორები დათანხმდნენ რეაბილიტაციის გეგმას, რომელიც შემდგომში თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაამტკიცა. აღნიშნული საქმე და მიღებული შეთანხმება კარგი ტესტია 2021 წელს ძალაში შესული კანონისათვის.
საქმეში ჩართული მხარეები იმედოვნებენ, რომ პროცესი დებიტორის რეაბილიტაციითა და კრედიტორების დაკმაყოფილებით დასრულდება. მხარეთა შორისაა საქართველოს მთავარი აეროპორტის ოპერატორი, რომელსაც იურიდიული ფირმა "ემ ქეი დი" წარმოადგენს.
ამ საქმეზე იურიდიულ გუნდს ხელმძღვანელობდნენ იურიდიული ფირმა "ემ ქეი დის" უფროსი პარტნიორი არჩილ კბილაშვილი და პარტნიორი სანდრო სამადბეგიშვილი.

MKD Law represented TAV Urban Georgia in the largest insolvency proceedings in Georgia
MKD Law acted for TAV Urban Georgia, operator of Tbilisi and Batumi international airports, in the most complex insolvency proceedings in history of Georgia.
TAV Urban Georgia is the largest creditor of Georgian Airways, a flag carrier airline of Georgia, which initiated insolvency proceedings at the end of 2021 based on the newly adopted Law of Georgia on Rehabilitation and Collective Satisfaction of Creditors.
Importantly, the extensive working process has been concluded by the decision of the creditors to agree on rehabilitation plan, which was further approved by Tbilisi City Court. The case of rehabilitation can serve as a good test for the law, which entered into force only in 2021.
The parties engaged in the proceedings are hopeful that the process will lead to the rehabilitation of the debtor and to the satisfaction of the creditors, including the operator of Georgia’s main airport, represented by MKD Law.
Legal crew dealing with the case was comprised of Senior Partner, Archil Kbilashvili and Partner, Sandro Samadbegishvili.