იურიდიულმა ფირმამ „ემ ქეი დი“ ნიდერლანდების განვითარების ბანკს (FMO) წარმატებით გაუწია სამართლებრივი კონსულტაციები „კრედო ბანკისათვის“ 100 მილიონი ლარის ღირებულების სესხის გაცემასთან დაკავშირებით.
ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებული ტრანზაქცია ქართული მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესებისა და ახალგაზრდა მეწარმეების მხარდაჭერას მოხმარდება.
გარიგება სრულად აკმაყოფილებს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზანს უთანასწორობის შემცირებასთან დაკავშირებით.
FMO-მ გრძელვადიანი რესურსი ადგილობრივ ვალუტაში, საქართველოში AAA რეიტინგის მქონე ლარში დენომინირებული ობლიგაციების კერძო განთავსებით მოიზიდა, რაც ძალზედ მნიშვნელოვანია ადგილობრივი საფინანსო ინსტიტუტების მხარდაჭერის, ქვეყანაში ადგილობრივი კაპიტალის ბაზრის განვითარებისა და ეკონომიკის დე-დოლარიზაციის თვალსაზრისით.
ნიდერლანდების განვითარების ბანკს ტრანზაქციასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ კონსულტაციებს იურიდიული ფირმის იურისტი, ნატალია ბაბაკიშვილი და უფროსი პარტნიორი, ვიქტორ ყიფიანი უწევდნენ.
„ჩვენთვის საამაყოა ასეთი მნიშვნელოვანი გარიგებების დროს წარმოვადგენდეთ მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ და ავტორიტეტულ ფინანსურ ინსიტუტს. იურიდიული ფირმა „ემ ქეი დი“ ნიდერლანდების განვითარების ბანკის დიდი ხნის პარტნიორია და კვლავაც სიამოვნებით გავაგრძელებთ მასთან წარმატებულ თანამშრომლობას“, - განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.

241260165_4395581913828566_1792751789399165479_n
MKD LAW has successfully advised the Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) on allocating the recent GEL 100 million loan facility to Credo Bank.
The facility denominated in the local currency will facilitate the development of the micro, small and medium-sized businesses in Georgia and support young entrepreneurs.
The transaction fully complies with the FMO’s sustainable development objectives to reduce inequalities.
FMO provided this long-term financing in local currency by the private placement of AAA-rated bonds denominated in GEL. Thus, it is very important for the capital market development in Georgia as well as in terms of de-dollarization of the economy.
During the transaction, FMO was assisted and advised by MKD LAW’s Natalia Babakishvili, Associate and Victor Kipiani, Senior Partner.
“Our team is very proud to represent one of the world’s prominent and prestigious financial institutions during a transaction so important for our country. MKD LAW is a long-term partner for the Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) and we will gladly continue our successful cooperation with them”, - noted Victor Kipiani.