იურიდიულმა ფირმამ „ემ ქეი დი“ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს 157,500,000 ლარის ღირებულების ობლიგაციების განთავსებასთან დაკავშირებით სამართლებრივი კონსულტაცია გაუწია
EBRD
იურიდიულმა ფირმამ „ემ ქეი დი“ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს („ბანკი“) 157,500,000 ლარის ღირებულების ობლიგაციების განთავსებასთან დაკავშირებით მორიგი სამართლებრივი კონსულტაცია გაუწია. ობლიგაციების დაფარვა მოხდება 18 თვეში. ობლიგაციები სრულად შეიძინა თიბისი ბანკმა.
ობლიგაციების კუპონი მიბმულია თბილისის ბანკთაშორის საპროცენტო განაკვეთზე სამთვიანი პერიოდისთვის (TIBR3M). ობლიგაციების ამორტიზაცია დაიწყება მათი გამოშვების თარიღიდან 6 თვეში.
ობლიგაციების ამონაგებს „ბანკი“ ჩართავს კაპიტალის რესურსებში და გამოიყენებს ყოველდღიური ოპერაციებისთვის.
„ბანკს“ გარიგებაზე სამართლებრივ მხარდაჭერას „ემ ქეი დი“-ს უფროსი პარტნიორი, ვიქტორ ყიფიანი და იურისტი, ნატალია ბაბაკიშვილი უწევდნენ.
„ლარში დენომინირებული ობლიგაციების განთავსება საქართველოსთვის მეტად მნიშვნელოვანი ტრანზაქციაა, რადგანაც მის მიზანს ქვეყანაში ინვესტიციების წახალისება წარმოადგენს. ის ასევე ხელს შეუწყობს კაპიტალის ბაზრის განვითარებასა და დე-დოლარიზაცისს პროცესს. ჩვენ კი ძალზედ მოხარულები ვართ, რომ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან უკვე მრავალი წელია წარმატებით ვთანამშრომლობთ და  ქვეყნისათვის მნიშვნელოვან პროექტებში ვიღებთ მონაწილეობას“, - განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.
ტრანზაქციის წარმატებით დასრულება კიდევ ერთხელ ცხადყოფს "ემ ქეი დი"-ს მაღალკვალიფიციურ პრაქტიკას კაპიტალის ბაზრების სფეროში, ასევე მის უნიკალურ გამოცდილებას სასესხო ვალდებულების გარიგებებთან დაკავშირებით.

MKD Law Advised the European Bank for Reconstruction and Development on GEL 157,500,000 Bond Placement
EBRD
MKD Law has successfully advised the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) on GEL 157,500,000 bond placement. The term to the bond maturity is limited to 18 months and the issue was entirely purchased by TBC Bank.
The bond’s coupon is linked to the 3-month TIBR. The bond will begin to amortize in 6 month from its issue date.
The bond proceeds will be included in the ordinary capital resources of EBRD and used in its ordinary operations.
The legal assistance to the transaction was provided by the MKD Law team comprising Victor Kipiani (Senior Partner) and Natalia Babakishvili (Associate).
“This bond transaction denominated in Georgian Lari bears considerable importance for the country as it is meant to boost investment activities in Georgia. It will, also, support the development of the local capital market, as well as give more credibility to the de-dollarization process. We, at MKD Law, are very glad to continue successful cooperation with EBRD through the years and participate in important projects for the country.” – noted Victor Kipiani.
The successful completion of the transaction repeatedly demonstrates high quality and value of MKD Law’s capital markets practice and singles out the firm with its unrivalled track record on debt securities deals.